Miażdżyca to bardzo groźna choroba tętnic, której skutkiem jest ograniczone zaopatrywanie narządów wewnętrznych w tlen i substancje odżywcze, niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.
Choroba ta rozwija się na przestrzeni lat. Od naszych narodzin lipidy, kolagen i wapń odkładają się w ścianach tętnic. Wszystkie wymienione związki składają się na tzw. blaszkę miażdżycową. Tego rodzaju struktury zakłócają prawidłowy sposób przepływania krwi przez układ naczyniowy. Jeżeli dojdzie do pęknięcia blaszki miażdżycowej, tętnica może zostać całkowicie zamknięta, czego rezultatem jest ostre niedokrwienie narządów wewnętrznych.
Objawy miażdżycy najczęściej uwidaczniają się u kobiet w okresie menopauzalnym, a u mężczyzn po 50tym roku życia. Rozwój choroby może nasilić się z wiekiem. Schorzenie to dotyczy najczęściej mężczyzn i osób otyłych. Do czynników ryzyka oprócz źle zbilansowanej diety zalicza się także palenie papierosów.
Miażdżyca bardzo często rozwija się osób zmagających się z cukrzycą, wahaniami poziomu cholesterolu lub nadciśnieniem tętniczym.
Eksperci zwracają uwagę na kluczowe znaczenie diety w profilaktyce chorób układu naczyniowego. Oprócz dostatecznej ilości spożywanych kalorii warto zwrócić uwagę na produkty regulujące wchłanialność tłuszczu oraz prawidłowy przepływ krwi. Można stosować m.in. napary z owoców dzikiej róży lub kwiatów głogu.
Konieczne jest porzucenie nałogów takich jak papierosy i alkohol. W profilaktyce miażdżycy zalecana jest także aktywność fizyczna oraz ograniczanie spożywania tłuszczów. U osób otyłych dobrym rozwiązaniem jest stosowanie diet redukcyjnych.