Blog – Fundacja Zdrowi Razem

Sen a zdrowie, czyli ile powinniśmy spać, żeby uniknąć chorób?

7 grudnia, 2022

Czy wiesz, że sen zaraz po sposobie odżywiania i ilości aktywności fizycznej, jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ludzkie zdrowie? Jego brak powoduje nie tylko kiepskie samopoczucie, ale także wiele poważnych skutków zdrowotnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakich i ile powinieneś spać, aby ich uniknąć, polecamy przeczytać do końca. 

Dlaczego akurat sen?

Sen zajmuje około ⅓ naszego życia i jest to stan regeneracji, więc nic dziwnego, że jest ważny. Większość z nas niestety o tym zapomina i śpi za mało lub po prostu źle, bo należy pamiętać, że nie chodzi tylko o czas trwania snu, ale przede wszystkim o jego jakość.  Jako sen dobrej jakości należy rozumieć, m.in. brak zaburzeń snu, brak problemów z zasypianiem czy też z przebudzaniem się w jego trakcie. Niewystarczająca ilość i jakość snu w nocy wiążą się zazwyczaj z sennością w ciągu dnia, ogólnym zmęczeniem, obniżonym nastrojem, czy też po prostu z gorszym funkcjonowaniem. To jednak tylko te najlżejsze ze skutków.

Sen a choroby

Przeprowadzono wiele badań naukowych sprawdzających wpływ snu na rozwój różnych chorób. Wyniki bywały zaskakujące. A oto kilka przykładów:

  • Sen a cukrzyca – sen krótszy niż 6 godzin w ciągu doby zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. średnio o 18-48%. Co więcej, niska jakość snu może skutkować wystąpieniem insulinooporności. 
  • Sen a depresja – osoby z bezsennością mają zwiększone ryzyko wystąpienia depresji aż o 127%!
  • Sen a zdrowie układu krwionośnego –  badania wykazały, że osoby, które śpią pięć lub mniej godzin mają wyższe ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego aż o 61%, w porównaniu do osób, których sen trwał siedem godzin. Przy okazji należy wspomnieć, że zbyt krótki sen zwiększa też ryzyko choroby wieńcowej (o 26%) i udarów mózgu (o 18%).
  • Sen a otyłość –  osoby, które śpią mniej, niż 5 godzin dziennie mają wyższe ryzyko otyłości o 15-40%, w porównaniu do osób, których sen trwa 7-8 godzin. Ponadto niedobór snu przyczynia się do przewlekłego zmęczenia, które sprawia że niechętnie podejmujemy jakąkolwiek aktywność fizyczną. 

Ile snu potrzebuje człowiek?

To zależy od wielu czynników, między innymi od wieku. Dorosły człowiek w wieku 18-64 lat według zaleceń naukowców powinien spać od 7 do 9 godzin. Z kolei osoby starsze powyżej 65 roku życia powinny poświęcić na sen 7-8 godzin. Są to jednak ogólnie tylko ogólnie przyjęte normy i należy pamiętać, że zapotrzebowanie na sen to indywidualna kwestia. 

W tym miejscu należy jednocześnie wskazać, że nawet odpowiednia długość snu może nie wyeliminować naszej senności w ciągu dnia. Jeśli cierpisz na zaburzenia snu, w tym na bezdech senny, bezsenność lub narkolepsję to nawet dodatkowa porcja snu w ciągu dnia będzie nieskuteczna i konieczne może okazać się podjęcie leczenia farmakologicznego.

Co możesz zrobić, aby poprawić jakość snu?

  • Zadbaj by w sypialni było cicho i ciemno
  • Wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne i nie korzystaj z nich na min. 2 godziny przed snem
  • Kładź się spać i wstawaj zawsze o tej samej porze
  • Unikaj ciężkostrawnych posiłków przed snem
  • Uprawiaj jakąś aktywność fizyczną w ciągu dnia

Mamy nadzieję, że pomogliśmy i po lekturze nikt już nie ma wątpliwości, że należy dbać o swój sen. Stosuj się do powyższych zasad, aby poprawić jakość swojego snu. Jeśli jednak okażą się nieskuteczne i problemy np. z bezsennością nie ustąpią, to skonsultuj się z lekarzem.

© Fundacja Zdrowi Razem. All rights reserved.

Socialmedia