O tym że sposób odżywiania ma wpływ na zdrowie wie już raczej każdy, nie wszyscy jednak zwracają uwagę na składy poszczególnych produktów, a w szczególności na zawartość witamin. O tym dlaczego są one ważne, które z nich są najcenniejsze oraz gdzie je znajdziesz postaramy się powiedzieć w tym artykule.
Niektórzy z nas słysząc o witaminach od razu myślą o różnych suplementach diety, które sprawią, że będziemy zdrowi. Oczywiście są one dobrym sposobem na uzupełnienie diety i ewentualnych niedoborów, ale nie zastąpią nam naturalnych źródeł witamin. Ponadto wybór takich suplementów powinien być przemyślany, a najlepiej skonsultowany z lekarzem, ponieważ nie wszystkie reklamowane środki mają dobre składy i są skuteczne. Wspomniane naturalne źródła witamin to przede wszystkim owoce i warzywa. Są one bardzo bogate w składniki, które mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i możemy je z łatwością (i smakiem) przemycić do naszej diety. Aby jednak zdrowe odżywianie przyniosło zadowalające efekty, konieczna jest podstawowa wiedza na temat tego, gdzie znajdują się konkretne witaminy, dlatego postaramy się przybliżyć Ci ten temat i przygotowaliśmy krótką “ściągawkę”.
Witamina A – to bardzo cenna witamina, która wykazuje potwierdzone naukowo działanie antynowotworowe, wyjątkowo istotne dla palaczy, ponieważ chroni przed nowotworem płuc. Ponadto stanowi wsparcie dla naszego wzroku, układu trawiennego oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Spotkasz ją w wielu owocach, np.w brzoskwiniach, mango, śliwkach i morelach, a także w pomarańczowych warzywach, tj. dynie, marchew, czy słodkie ziemniaki.
Witamina C – jak większość z was wie to świetny antyoksydant, który chroni przed wolnymi rodnikami oraz witamina, która podnosi odporność organizmu, zapobiega powstawaniu siniaków i krwotoków, a także wpływa na wytwarzanie kolagenu. Znajdziesz ją oczywiście w kwaśnych owocach, tj. cytrusy, porzeczki, maliny, jeżyny i kiwi, ale również w warzywach – np. w kapuście kiszonej, cebuli, pomidorach czy szparagach.
Potas – niezwykle cenny składnik odżywczy, niezbędny do syntezy białek, chroniący przed nadciśnieniem tętniczym oraz zmniejszający ryzyko udaru mózgowego. To najważniejszy kation płynu wewnątrzkomórkowego. Źródłem potasu są pieczone ziemniaki, gotowany szpinak, zielony kabaczek, banany, gotowana fasola, soczewica i sok pomarańczowy.
Cynk – jest niezbędny do utrzymania optymalnego stężenia witaminy A w krwi i jej zużycia przez tkanki, bierze udział w ważnych procesach, jak np. tworzenie insuliny oraz synteza białek i kwasów nukleinowych. Co ciekawe – może przywrócić uczucie smaku. Dostarczamy go jedząc m.in. banany, brzoskwinie, figi, grapefruity, agrest, kukurydzę i buraka.
Kwas foliowy – odpowiada za liczne ważne procesy w naszym organizmie, w szczególności w tych związanych z układem pokarmowym, np. uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego i zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit. Warto dodać, że reguluje on również wzrost i funkcjonowanie komórek, a u kobiet w ciąży zapobiega przed uszkodzeniem tzw. cewy nerwowej u płodu. Aby go dostarczyć, powinniśmy spożywać ugotowaną fasolę i groszek, orzeszki ziemne, sałatę oraz gorczycę.
Warto jeść wszystkie owoce i warzywa, pod każdą postacią, ponieważ nawet jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, to w każdym z nich znajdziemy jakieś korzystne składniki dla naszego organizmu.