Świąteczne zakupy to prawdziwe wyzwanie. Każdemu przecież zależy, aby zdążyć przygotować wigilijną kolację i kupić jak najlepsze prezenty dla swoich bliskich. Stąd bardzo często w świątecznym, zakupowym szale kupujemy zbyt dużo niepotrzebnych rzeczy. Jak tego uniknąć i robić zakupy z głową, ale również z dbałością o środowisko? Podpowiadamy w artykule.
Najpierw przejrzyj starannie kuchenne zapasy. Może się okazać, że część potrzebnych składników masz już w domu. Następnie sprawdź jakie ilości poszczególnych produktów potrzebujesz, aby nie kupować na zapas. W kwestii prezentów także spróbuj przygotować listę pomysłów na rzeczy, które mogą się przydać danej osobie. Warunek jest jeden – w sklepie ściśle się jej trzymaj.
Nie kupuj zbędnych rzeczy, tylko z tego względu. Omijaj okazje w stylu 3 w cenie 1, czy 5 produkt gratis. Najczęściej takie okazje w ostatecznym rozrachunku wcale nie są opłacalne, zwłaszcza, gdy kupujesz produkty z krótkim terminem ważności. Jest duże prawdopodobieństwo, że po prostu ich nie zdążysz zjeść i wylądują na śmietniku.
Idąc do sklepu “na głodnego” jest niemal pewne, że kupisz za dużo. Zakupy podziel natomiast na 2 lub 3 etapy – produkty świeże, z krótkim terminem ważności możesz wtedy kupić przed samymi świętami i miec gwarancje ze zachowają świeżość.
Stawiaj na produkty z oznaczeniami “bio” oraz marki odpowiedzialne społecznie. Istnieją aplikacje, dzięki którym możesz sprawdzić, które marki są przyjazne środowisku, np. Dobre Zakupy (dostępna bezpłatnie).
Należy rozróżnić terminy “Najlepiej spożyć przed” od “Należy spożyć do”. Ten pierwszy oznacza bowiem, że odpowiednio przechowywany produkt można wykorzystać jeszcze po upływie wyznaczonej daty i nie marnować go.
Wybieraj wielorazowe opakowania
Na zakupy noś własną, najlepiej materiałową torbę. Nie kupuj dodatkowych reklamówek i unikaj produktów zapakowanych niepotrzebną folię. Jeśli nie masz wyboru, staraj się wybierać opakowania biodegradowalne. Do zapakowania warzyw i owoców możesz wykorzystać materiałowe woreczki. Popularną inicjatywą są także sklepy zero waste, w których klienci robią zakupy do własnych pojemników.
Ogranicz plastik
Statystyczny Polak w ciągu roku produkuje 300 kg odpadów, a największą zmorą są plastikowe butelki – na święta często kupujemy zgrzewkę czy dwie butelkowanej wody. 2 zgrzewki to 12 plastikowych butelek. Zamiast tego możesz wypić przefiltrowaną wodę z kranu. Jeśli jednak zależy Ci także na minerałach pochodzących z mineralnej wody butelkowanej, wybieraj te z rPET, co oznacza, że nadają się do ponownego przetworzenia, bo do ich produkcji użyto częściowo lub całkowicie recyklingowanego plastiku.
Nie jedź samochodem
Należy pamiętać o emisjach z transportu. Na zakupy w miarę możliwości wybierz się komunikacją miejską lub najlepiej pieszo. Jeśli Ci ciężko, to zawsze możesz podzielić je na kilka części.
Stosując się do powyższych zasad, znacznie przyczyniasz się do ochrony naszego środowiska i nie powinieneś mieć wyrzutów sumienia. Jeśli nie masz możliwości zastosować ich wszystkich, wybierz chociaż kilka – gwarantujemy, że planeta Ci za to podziękuję!