Blog – Fundacja Zdrowi Razem

Jakie ryby warto jeść?

1 grudnia, 2022

To, że ryby są zdrowe i stanowią ważny element diety wie chyba każdy, jednak często nie wiemy jakie dana ryba ma właściwości i dlaczego to właśnie na nią warto się zdecydować. W artykule wyjaśniamy na czym polega fenomen jedzenia ryb i które z nich są najlepsze. 

 Na początek warto wyjaśnić, dlaczego właściwie ryby uchodzą za wyjątkowo dobre dla naszego zdrowia. Otóż są one lekkostrawne, niskokaloryczne i stanowią źródło cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3, łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka. Oprócz tego zawierają też witaminy z grupy A, E i B, m.in. jod i selen. Ich spożycie wspiera odporność organizmu, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, demencji i choroby Alzheimera. Warto jednak zaznaczyć, że Prozdrowotne działanie ryb zależy od niskiej zawartości szkodliwych substancji, czyli metali ciężkich i sposobu przygotowania. Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu ryby i jakie warto wybierać?

Przede wszystkim powinniśmy jeść ryby często, nawet 2 razy w tygodniu (zalecana porcja to ok. 100-150 g) oraz zwrócić uwagę na nasze indywidualne potrzeby. Istnieją ryby, które wykazują szczególnie korzystne działanie w przypadku konkretnych chorób, np. reumatoidalne zapalenie stawów, astma i łuszczyca. Przygotowaliśmy listę wartościowych ryb wraz z ich działaniem:

  • Dorsz – zawiera aż 33,1 µg selenu  w 100g, dużo białka i niewiele ości, a przy tym jest niskokaloryczny;
  • Łosoś – zaletą tej ryby jest niewątpliwie wysoka zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6 oraz ważne dla tkanki mięśniowej egzogenne aminokwasy: izoleucyna, leucyna, walina i lizyna, których nie wytwarza organizm ludzki;
  • Pstrąg – najwięcej kwasów omega-3 wśród ryb słodkowodnych;
  • Śledź – duże pokłady żelaza i witaminy B12, uczestniczących w tworzeniu hemoglobiny transportującej tlen do każdej komórki ciała;
  • Makrela – to tłusta ryba morska, stanowiąca doskonałe źródło jodu i kwasów tłuszczowych omega-3;
  • Sandacz  – bardzo dobre źródło selenu, witaminy D oraz witaminy B12, chude mięso i śladowe ilości ości. 

Ryby bez względu na rodzaj są bogactwem witamin A, E, D, z grupy B oraz składników mineralnych, tj. potas, magnez, fosfor i wapń. Są również źródłem jodu, istotnego dla prawidłowej pracy tarczycy oraz selenu, który jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym komórki organizmu przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego.

© Fundacja Zdrowi Razem. All rights reserved.

Socialmedia