Woda to główny składnik ludzkiego ciała – stanowi średnio 60% jego masy, bierze udział w wielu procesach i ma wpływ na działanie wszystkich układów. Odpowiedni poziom nawodnienia jest więc gwarancją prawidłowego funkcjonowania organizmu, o czym niestety często zapominamy. Odwodnienie/stan odwodnienia może być tragiczny w skutkach, dlatego podpowiadamy jak sprawić, by do niego nie doszło.
Na początek warto zaznaczyć, że woda oprócz tego, że jest nam po prostu potrzebna do życia, oferuje nam także wiele innych benefitów (?) Między innymi przyspiesza nasz metabolizm, co pomaga w zrzucaniu wagi, poprawia jakość skóry, sprawia, że nasza cera jest promienna i nawilżona, a do tego oczyszcza organizm z toksyn. Odwodnienie zaś prowadzi do bólów i zawrotów głowy, spadku koncentracji oraz uczucia ciągłego zmęczenia – a to tylko niektóre ze skutków!
Ile wody powinniśmy pić?
Ta kwestia zależy od wielu czynników. Powinno się zwrócić uwagę na nasz wiek, płeć, wagę, temperaturę otoczenia oraz stosowaną dietę. Dla przykładu dorosły mężczyzna powinien wypijać około 2,5l dziennie, a kobieta 2l. Kobieta, która karmi piersią natomiast powinna dostarczać do organizmu aż 2,7l w ciągu doby.
Masz problem z utrzymaniem odpowiedniego nawodnienia? Doradzamy jakie nawyki warto wprowadzić, żeby to ułatwić.
Oto rady, które dla was przygotowaliśmy. Pamiętajcie, że w ciągu lata i towarzyszących tej porze roku wysokich temperatur, należy szczególnie pamiętać o częstym piciu wody i dostarczać jej jak najwięcej.